نحوه عملکرد یخچال فریزر

نحوه عملکرد یخچال فریزر

نحوه عملکرد یخچال فریزر

نحوه عملکرد یخچال فریزر : یخچال بر اساس اصول چرخه‌های ترمودینامیکی و قانون دوم ترمودینامیک، کار می‌کند. چرخه‌ی ترمودینامیکی الزاما چرخه‌ی بسته‌ای است که ماده‌ای تحت فرآیند‌های مختلف قرار می‌گیرد و سپس به حالت اولیه باز‌می‌گردد.

معمولا در یخچال خنک‌سازی از طریق سیستم‌ تبرید با فشرده‌سازی بخار انجام می‌شود.

ورودی سیستم برای فشرده‌سازی توسط «کمپرسور» (compressor)،‌ انرژی مکانیکی است درنتیجه این سیستم را سیستم خنک‌سازی مکانیکی نیز می‌نامند.

بهینه سازی مصرف انرژی یخچال فریزر

بدلیل مسائل اقتصادی و کمبود منابع انرژی، برای تأمین شرایط مطلوب زندگی، راهی بجز استفاده بهینه از وسایل رفاهی و افزایش کیفیت آنها باقی نمی‌ماند.

نیاز به بعضی از این وسایل آنقدر زیاد است که بایستی آنها را در مجموعه ضروریات زندگی دسته‌بندی نمود.

دور از ذهن نیست که آمار استفاده هر خانوار از یخچال و فریزر بیشتر از یک دستگاه باشد. اگرچه یخچال فریزر بطور دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی مصرف انرژی آن دائم نیست.

مصرف عمده انرژی الکتریکی توسط کمپرسور صورت می‌گیرد.

هر یخچال فریزر قسمتی دارد (ترموستات/کنترلر دما) که توسط آن دمای یخچال فریزر کنترل می‌شود و کمپرسور برحسب نیاز، روشن و خاموش می‌شود و به همین علت مصرف انرژی آن دائم نیست.

استفاده کنندگان

چگونگی استفاده از هر وسیله اهمیت قابل توجهی دارد که بی اعتنایی به آن علاوه بر اینکه می‌تواند موجب ازبین رفتن وسیله شود، می‌تواند موجب کارآمد نبودن وسیله شود.

مثلاً اگر یخچال فریزری که برای شرایط آب و هوایی سردسیر طراحی و ساخته شده است در منطقه گرمسیر بکار گرفته شود، نه تنها هیچ تضمینی برای سالم ماندن مواد غذایی درون آن نیست بلکه مصرف انرژی آن نیز بیشتر از مقدار اعلام شده خواهد بود و دستگاه نیز زودتر از حد معمول فرسوده خواهد شد.

بنابراین استفاده کننده هنگام خرید یخچال فریزر بایستی از فروشنده راهنمایی بخواهد و با دقت، دستگاه مناسب با نیاز خود را تهیه نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *