داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت چیست؟

توضیحی مختصر درباره داکت اسپلیت

اگر بخواهیم به صورت مختصر و کوتاه توضیحی درباره داکت اسپلیت بدهیم باید بگوییم که داکت اسپلیت همان کولر گازی است با این فرق که در کولر گازی پنل یا همان یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی و به صورت روکار نصب می شود اما در داکت اسپلیت یونیت داخلی به صورت توکار و در داخل سقف یا بخشی از سقف (مانند قسمتی ابتدایی راهرو یا همان ورودی اتاق ها) کار گذاشته می شود و بعد از آن توسط کانال کشی به اتاق ها و یا بخش های مختلف یک ساختمان وصل می شود و هوای تمیز را پس از عملیات فیلتراسیون در محیط انتشار می دهد.

البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که داکت اسپلیت ها فقط در فرآیند خنک سازی هوا مانند یکدیگر عمل می کند اما در عملیات تولید و ایجاد هوای گرم فرآیند کاملا متفاوتی با هم دارند.

امروزه انواع داکت اسپلیت های اینورتر و معمولی به صورت تک فاز و سه فاز به بازار عرضه می شوند.

میزان ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به سایر کولر گازی ها و اسپلیت ها بیشتر است و محیط های بزرگتری را می توان با آن تهویه نمود.

با توجه به تنوع در طرح های متنوع ارائه شده در کانال ها و یونیت های داخلی می توان آن ها را در ساختمان هایی که سقف آنها کاذب است نصب کرد.

داکت اسپلیت چیست؟

معایب داکت اسپلیت ها  

  1. عدم تقسیم بندی

یکی از معایب داکت اسپلیت ها این می باشد که به صورت مستقل تقسیم بندی نشده اند به این صورت که چند اتاق با همدیگر به یک داکت اسپلیت مجهز شده اند و اتاق ها به صورت همزمان با هم یا هوای خنک دارند یا هوای گرم به همین دلیل در هر ساختمانی که اتاق هایش دمای جداگانه بخواهند و مستقل بخواهند باید به جای داکت اسپلیت ها از سیستم های چیلر و فن کویل استفاده شود.

اگر بخواهیم با ذکر یک مثال برای شما تفاوت انتشار هوا در داکت اسپلیت و فن کویل را توضیح دهیم باید بگوییم که یک خانه را در نظر بگیرید که دارای یک سالن پذیرایی می باشد و چندین اتاق خواب دارد که هر کدام از اتاق ها می خواهند که دمای مخصوص به خود را داشته باشند، تصور کنید شما می خواهید اتاقی که متعلق به نوزاد یا کودک است دمایی داشته باشد و در سالن پذیرایی یک دمای دیگر داشته باشید داکت اسپلیت این قابلیت را ندارد به این دلیل که تمامی اتاق ها از یک کانال می توانند هوا دریافت کنند اما با سیستم فن کویل شما می توانید برای هر اتاق یک دمای مخصوص داشته باشید.

داکت اسپلیت چیست؟
  • هزینه و مصرف برق بالا

همانطور که در بالا اشاره کردیم با استفاده از داکت اسپلیت کل محیط و مکانی که شما در آن هستید و هر تعداد اتاقی که داشته باشد به یک اندازه خنک می شود حتی اتاقی که شاید شما اصلا از آن استفاده نکنید همین باعث به وجود آمدن هزینه اضافی و مصرف بیشتری انرژِی می شود.

اما راه چاره برای حل این مشکل چیست؟

شما می توانید با استفاده و نصب یک ترموستات در هر اتاق دما را کنترل نمایید و به صورت دلخواه دریچه های ترموستاتیک را به صورت اتوماتیک باز و بسته نمایید با این کار ضمن کنترل دمای هوا در هر اتاق به صورت جداگانه می توانید از به وجود آمدن هوا برای اتاقی که خالی است و نمی خواهید هوا در آن جریان داشته باشد جلوگیری نمایید.

  • ایجاد سر و صدای بالا

همانطور که می دانید و قبلا هم به آن اشاره کردیم یونیت داخلی داکت اسپلیت ها در درون سقف کاذب قرار داده می شود و از یک فن که اندازه بزرگی دارد برای انتقال جریان هوا به داخل اتاق ها و سالن ها استفاده می کند و در سایر کانال ها هم عبور می کند صدایی که از این فن به وجود می آید از طریق کانال ها به داخل اتاق ها منتقل می شود.

برای حل این مشکل تا جایی که امکان دارد نباید یونیت داخلی را در قسمت ورودی اتاق و سالن پذیرایی و یا اتاق خواب ها نصب کنید.

داکت اسپلیت چیست؟

مزایای داکت اسپلیت ها

  1. داشتن قیمت مناسب

اصلی ترین و مهم ترین دلیل برای استفاده از از داکت اسپلیت ها قیمت مناسب آن می باشد که نسبت به سایر سیستم ها همانند مینی چیلر و فن کویل است.

  • تولید و ایجاد هوای تازه

در داکت اسپلیت ها هوای تازه برای فضای ساختمان شما همراه با اکسیژن کافی هم در فصل سرد سال و هم در فصل گرم از قسمت بیرونی ساختمان از طریق کانال تامین می شود.

  • استفاده از تکنولوژی اینورتر

داکت اسپلیت در ۲ نوع اینورتر(دور متغیر) و نوع معمولی (دور ثابت) موجود می باشد که مدل اینورتر باعث می شود که داکت اسپلیت طبق نیاز قابل در خواست از طرف کاربر میزان هوای تهویه مناسب را تامین می کند.

  • فیلتر کردن هوا

داکت اسپلیت ها این قابلیت را دارند که هوایی را که قرار است وارد محیط شود را با استفاده از فیلتر های قابل شستشو تمیز کنند و هوای پاکیزه را به محیط منتقل نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *