تفاوت داکت اسپلیت با چیلر

تفاوت داکت اسپلیت با چیلر

از لحاظ مختلفی می توان داکت اسپلیت را با چیلر مورد بررسی قرار داد به عنوان مثال اگر بخواهیم توضیح دهیم باید بگوییم که داکت اسپلیت با چیلر در مواردی مانند قدرت و توان حداکثری، امکان و یا عدم امکان تنظیمات رطوبت، شیوه فیلتر کردن هوا و…. را می توان نام برد و ما قصد داریم در این مطلب به بعضی از آن ها اشاره کنیم.

مقایسه سیستم داخلی داکت اسپلیت با چیلر

برای اینکه بخواهیم تفاوت اصلی بین داکت اسپلیت و چیلر را بررسی کنیم باید اول سیستم داخلی این دو سیستم را مورد بررسی قرار دهیم.

چیلر دستگاهی است که از کمپرسور و موتور الکتریکی تشکیل شده است، مبدل های حرارتی به اسم اواپراتور و کندانسور و یک شیر منبسط کننده که گاز  فریون (مبرد) در آن جریان دارد و در طی یک فرآیند دوره ای دائمی، باعث کاهش دمای آب می شود.

آبی که خنک می شود با پمپ به یک دستگاه دیگر در داخل یا پشت پنجره ساختمان مانند هواساز و فن کویل به صورت پمپاژ در  می آید.

در برخی موارد چیلر به جای خنک کردن و سرد کردن آب مبرد را توسط لوله کشی به هواساز ارسال می کند و به صورت مستقیم هوا را خنک می کند که در این حالت به این فرآیند سیستم پکیج یونیت نام دارد.

در مجموع چیلر ها به سه نوع وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند :

  1. به همراه فن کویل
  2. به همراه هواساز
  3. به شکل پکیج یونیت
تفاوت داکت اسپلیت با چیلر

اما اگر بخواهیم داکت اسپلیت را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که داکت اسپلیت ها از دو بخش تشکیل می شوند. بخش اول مانند چیلر مجهز به کمپرسور، کندانسور و… می باشد (بخش خارجی یونیت) که مبرد را با لوله کشی به یک اواپراتور (بخش داخلی یونیت) قرار گرفته در قسمت زیرین سقف کاذب می باشد و عمل سرد شدن هوا به وسیله مبرد انجام می شود.

برای تولید و ایجاد هوای گرم هر دو سیستم نیازمند آب گرم و یا بخار داغ هستند، در اواپراتور داکت اسپلیت یک قطعه به نام کویل وجود دارد که مخصوص آب گرم می باشد و در فن کویل و هواساز هم یک کویل مخصوص آب گرم وجود دارد.

در هردوی سیستم ها یعنی هم داکت اسپلیت ها و هم چیلر آب به وسیله یک منبع حرارتی گاز سوز مانند بویلر یا پکیج گازسوز یا هر سیستم دیگری گرم شده و به کویل های این دستگاه ها فرستاده می شود و فن با چرخشی که دارد هوای گرم را تولید می کند.

مقایسه بین چیلر و داکت اسپلیت از لحاظ توان حداکثری

مقایسه بعدی که در بین داکت اسپلیت ها و چیلر وجود دارد از لحاظ ظرفیت، مساحت و حجم تحت پوشش بررسی می شود. از لحاظ تبرید باید بگوییم که، تبرید در سیستم داکت اسپلیت بسیار کمتر است نسبت به چیلر.

معمولا داکت اسپلیت ها از ۵ تن تبرید استفاده می کنند که اگر شما برای یک ساختمان به ۲۰ تن تبرید نیاز داشته باشید باید از ۴ دستگاه به صورت جداگانه استفاده کنید که هرکدام ۵ تن داشته باشند.

اما ظرفیت چیلرها معمولا از ۱۰ تن آغاز می شود و توان حداکثری و حداکثر توان آنها به ۱۰۰۰ تن تبرید هم می رسد.

تفاوت داکت اسپلیت با چیلر

تفاوت داکت اسپلیت با چیلر در تنظیم رطوبت

سومین فرق یا بهتر است بگوییم تفاوت بین داکت اسپلیت و چیلر در قابلیت آنها برای زیاد کردن یا کم کردن رطوبت هوای ورودی به داخل فضای ساختمان است.

داکت اسپلیت فقط در حالت سرمایش که مبرد وارد کویل های اواپراتور آن می شود، باعث کاهش رطوبت به خصوص در فصل گرم سال (تابستان) می شود و در فصل زمستان نمی تواند میزان رطوبت را زیاد و کم کند.

اما باید بگوییم در چیلر با اتصال به دستگاه هواساز آن تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری را اضافه کرد و به دقت رطوبت هوا را هم در فصل تابستان و هم در فصل زمستان به اندازه دلخواه خود تنظیم کرد.

تفاوت داکت اسپلیت با چیلر

تفاوت پاکسازی هوا در داکت اسپلیت و چیلر

مقایسه دیگری که در بین داکت اسپلیت و چیلر وجود دارد از لحاظ فیلتراسیون هوا می باشد. اواپراتور (یونیت داخلی) داکت اسپلیت به نسبت هواساز چیلر اندازه و ابعاد کوچکتری دارد و به این دلیل که در زیر سقف کاذب قرار می گیرد، در افزودن فیلترها با محدودیت مواجه هستیم اما در دستگاه هوا ساز چیلر انواع فیلترها را می توان در مسیر عبور هوا اضافه کرد و با وجود فیلترهای مختلف در داخل سیستم به میزان ۹۹ درصد به پاکیزگی هوا دست پیدا کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *